"DĚLÁME DO VČEL"

Včelařský kroužek při ZŠ Bernartice

Včelařský kroužek při Základní škole v Bernarticích u Trutnova funguje třetím rokem pod vedením Břetislava a Jana Leblochových. Kroužek vedou ve svém volném čase. Schůzky se odehrávají jednak ve třídě, kde se mladí včelaři seznamují s odbornými informacemi o včelách a včelaření a připravují se na včelařskou soutěž Zlatá včela. V dílně opravují staré rámky a stloukají nové. Nejzajímavější je ale vždy návštěva včelnice. Jedenkrát za rok zavítají mladí včelaří na Rýchorskou boudu, kde se setkají s dětmi jiných přírodovědných kroužků, vyrábějí svíčky ze včelího vosku a medové perníčky. V kroužku se také učí poznávat rostliny.

Při zahájení činnosti měl kroužek tři včelstva v zapůjčených úlech. Dnes hospodaří již ve dvou vlastních úlech, zakoupeny byly ochranné pomůcky. Tyto základní pomůcky pro činnost včelařského kroužku byly zakoupeny z prostředků Českého svazu včelařů, finančně přispěly i obec Bernartice a město Žacléř.

Med získaný při medobraní je rozdělen mezi jednotlivé členy podle celoroční aktivity, která je po každé schůzce zhodnocena. Děti si tak letos domů donesly 6-12 kilogramů medu.

Současně se včelařským kroužkem je v provozu také včelařská poradna, kterou můžete navštívit každý pátek během školního roku od 15 do 16 hodin. Provoz včelařské ekoporadny je finančně podpořen z ESF a státního rozpočtu ČR. Dotazy se včelařskou tematikou je možné poslat také mailem na adresu: ksev@krnap.cz.

V dnešní době je v naší republice nedostatek včelařů. Staří odcházejí a mladých přibývá málo. Mnozí včelaři převzali úly se včelami po svých předcích, a všechno kolem včel dělají pořád stejně. Jsou i jiní včelaři, kteří se zajímají o podstatu života včely, studují a srovnávají, zkoumají, co se děje, zabývají se problémy, chovem matek, prodejem včelích produktů.

Většina včelařů má včelaření jako koníčka, někteří mají včelaření jako své zaměstnání. V obou případech je včelaření posláním, člověk ho musí dělat s láskou.

Do včelařského kroužku mohou chodit děti již od 1. třídy, horní věková hranice není omezena.

Vyhledávání

KONTAKTNÍ ADRESA:

Lebloch Jan
542 04 Bernartice 54
Tel.: 737868880
Zřizovatel: ZO ČSV Žacléř