"DĚLÁME DO VČEL"

Naše činnost 2000-2003

Zlatá včela 2000

Hned na jaře 2000 jsme zajišťovali okresní kolo soutěže Zlatá včela. Proběhlo v naší základní škole a v domácím prostředí nám přineslo i úspěch. Vítek Nešpor (je členem kroužku od počátku) získal v kategorii starších žáků 1. místo, Roman Stužka v mladších žácích byl třetí.

Méně úspěšní jsme byli již v oblastním kole v Charvatské Nové Vsi a neuspěli jsme ani v korespondenční soutěži pořádané časopisem Včelařství. Do celostátního kola postupovali z obou soutěží jen tři nejlepší, z čehož vyplývá, že tak vysoko jsme zatím nedosáhli.

Aktivní využití žáků v kroužku pokračuje. Čtyři mladí včelaři již vlastní svá včelstva a jsou zapojeni v organizaci s vlastním odběrem časopisu Včelařství.

 
Byli jsme na přehradě GABČÍKOVO

Mladí včelaři z naší školy se zasloužili  o velmi dobrou reprezentaci naší obce na mezinárodní úrovni. Všemu předcházelo oblastní kolo soutěže Setkání mladých včelařů 2001v Šitbořicích, které Vít Nešpor vyhrál a Pavel Peprník byl třetí. To nás katapultovalo do Králové při Senci, a opět se soutěžilo. Pro družstva byla připravena naučná stezka, na jejíž šesti stanovištích byly prověřovány buď odborné znalosti žáků z oboru včelařství nebo soutěžící předváděli svoji fyzickou zdatnost ve sportovních disciplinách. Díky včelařským disciplinám jsme dobře bodovali a z 12 družstev jsme obsadili celkem 4. místo. Silně jsme konkurovali žákům z devátých tříd družstev, které se umístily před námi.

Ještě úspěšnější jsme byli v praktické soutěži. V ní žáci pracovali se včelami na včelnici. Vzhledem k technickým možnostem a časové náročnosti této soutěže byl z každého družstva nominován jeden soutěžící. Vzájemně jsme se dohodli, že od nás to bude Pavel Peprník. Volili jsme dobře, Pavel získal druhé místo. Považujeme to za velký úspěch, i když soutěžilo jen 12 žáků. Do Králové ale přijeli opravdu jen ti nejlepší jak z Česka, tak i ze Slovenska, kteří prošli soutěžním sítem v oblastních kolech.

Mimo soutěž připravil Slovenský svaz včelařů pro účastníky velmi bohatý program. Viděli jsme mamutí vodní dílo Gabčíkovo, byli jsme na Děvíně u soutoku Dunaje a Moravy. Navštívili jsme i další zajímavosti západního Slovenska a nemohla chybět ani projížďka lodí po Dunaji.

Snaha slovenských včelařů uspořádat včelařsky významnou akci byl naplněn účastí předsedy Slovenského svazu včelařů Doc. Ing. Čižmárika, Csc. I našemu Pavlu Peprníkovi potřásl rukou při gratulaci za 2. místo. 


Začátek včelařského roku 2003 se nám připomněl trochu neočekávaně v podobě malých propagačních kalendáříků, které vydává pro své členy každoročně Ústřední výbor Českého svazu včelařů. Na jedné straně vždy bývá kalendář, na druhé straně nějaký propagační letáček. Právě tady se objevili zrovna dva členové našeho kroužku. Pan Nešpor jako vedoucí včelařského kroužku a Pavel Peprník jako učenlivý žák. Zjistili jsme, že fotografie pochází z Mezinárodního setkání včelařské mládeže, které proběhlo na Slovensku v Králové při Senci, při praktické soutěži. Pan Nešpor se objevuje na fotce jako porotce, Pavel Peprník právě prokazuje svoje praktické včelařské vědomosti.

 

 

Vyhledávání

Malý svátek novoveských včelařů

Oblastní “Setkání včelařské mládeže 2003” uspořádala pro mladé včelaře naše základní organizace. Zúčastnilo se celkem  40 dětí z osmi kroužků, od Napajedel až po Břeclav a směrem k Brnu byli nejvzdálenějšími hosty mladí včelaři ze Šitbořic. Všechno proběhlo ve velmi příjemném ovzduší a protože je včelařství především zábavou spojenou s pobytem v přírodě, nezapomněli včelaři ani na manifestační vysazení lípy na návsi před Domem s pečovatelskou službou.

Když se dobře daří všechno i rychleji utíká. Velmi rychle se přiblížilo také vyhlášení výsledků, při němž se mladí včelaři dověděli, že právo zúčastnit se celostátního kola v Nasavrkách u Chrudimi si vybojoval Zbyněk Honzák ze Šitbořic, Martin Konečný a František Mařák z Mikulčic. Náhradníkem jen s těsným rozdílem 3 bodů je Pavel Peprník z Ostrožské Nové Vsi.

Zvítězili všichni, mladí i zkušenější včelaři. Potěšení v podobě drobných laskomin jim připravil Obecní úřad a Základní škola v Ostrožské Nové Vsi. Dobrou organizací celé soutěže nezůstali pozadu ani včelaři a návštěva Leteckého muzea v Kunovicích již byla jen tečkou za pěkně prožitou sobotou s datem 12. dubna.