"DĚLÁME DO VČEL"

Hmyzí hotel.

Na výzvu Včelí stráže jsme se rozhodli, že si také zhotovíme hmyzí hotel. Vzhledem k tomu, že náš kroužek nedisponuje žádnými finančními prostředky,  postavili jsme hmyzí hotel z přírodních materiálů. Jako základ nám darovala škola dvě vyřazené skřínky. Postavili jsme je na dřevěné špalky, aby od země neuhnívaly. Děvčata upletla z rákosí rohož, kterou použili na dřevěnou stříšku. Vnitřek jsme vyplnili různými přepážkami , které jsme zaplnili přírodními materiály (seno, sláma, šustí z kukuřice, kůra, vlnitý papír, rákos, starý filc, šišky borové a smrkové, březové proutky, bambus, navrtané březové špalíky, mech a listí ). Nemysleli jsme jen na hmyz, ale také na ježky, ještěrky,  myšky nebo i hady. Pro tyto živočichy jsme udělali ve spodní části příbytek ze slámy,  sena, listí a kamení. Celý hotel jsme umístili do lokality, které se říká Štěpnice. Zde je umístěn jeden z panelů stezky Moravského včelařství. Návštěvníci tohoto místa  si mohou odpočinout na vybudovaných lavičkách a využívat stín stromů a keřů, které zde postupem času vysázely děti z našeho včelařského kroužku.

 

Za včelařský kroužek Včelaříci  z Mikulovic u Znojma

vedoucí kroužku Božena Dobešová a Bohumír Dobeš

Křest MEDOVÉ KUCHAŘKY

Návštěvníci setkání hvězd na hradě Houska, které proběhlo v sobotu 4.července 2012 mohli spatřit křest nové knihy autorů Marie Formáčkové a Jana Beera-MEDOVÁ KUCHAŘKA. Křtu asistovali i členové kroužku mladých včelařů- VYŠEHRADŠTÍ VČELAŘÍCI.

 Včelařský kroužek BRUNTÁL - ČTENÍ Z PLÁSTŮ

 

 

Včelařství v Čechách má nejenom dlouhou tradici, ale i historií vybudovanou prestiž ve světě. Aby to tak zůstalo i nadále, musí Český svaz včelařů, o.s. myslet nejenom na přítomnost, ale především na svoji budoucnost.

Včelaření nepatří k jednoduchým činnostem. Vyžaduje kladný vztah k přírodě, trpělivost, manuální zručnost i touhu učit se stále novým a novým věcem. Není proto snadné nadchnout a získat pro včelařství dnešní děti. Jenom díky opravdovým nadšencům z řad včelařů, kteří se nebojí náročnosti práce s mládeží, je po celé republice rozmístěno kolem 225 kroužků mladých včelařů. Trpělivě předávají svým svěřencům vše, co ovčeličkách i péči o ně vědí. Krok za krokem v nich budují vztah a lásku k těmto malým, ale nesmírně užitečným tvorečkům. A protože děti potřebují neustálou motivaci, organizuje pro ně ČSV, z.s. několik desetiletí celostátní vědomostní a dovednostní soutěž pod názvem ZLATÁ VČELA. V jedenácti oblastních kolech soutěží stovky mladých včelaříků ve znalostech z anatomie včel, botaniky, v mikroskopování a praktických i teoretických znalostech o včelaření. Vítězové těchto oblastních kol postupují do celostátního kola, které probíhá ve Středním odborném učilišti včelařském v Nasavrkách. Jsou to ti nejlepší z nejlepších, ve které vkládá českévčelařství své naděje do budoucna. Vždyť včely by dneska bez včelařů pravděpodobně nepřežily. A lidé bezvčel – kdo ví?

 

Muzikál KAPKA MEDU PRO VERUNKU.

V sobotu 15.9.2012 se zúčastnili členové  VYŠEHRADSKÝCH VČELAŘÍKŮ  premiéry nového rodinného muzikálu KAPKA MEDU PRO VERUNKU. Do pražského divadla Hybernia se na zajímavou kulturní akci přišli podívat i členové komise pro práci s mládeží ČSV, o.s. Muzikál se všem líbil a doporučujeme jeho shlédnutí.

Jeden z díváků byl i režisér Jiří Adamec s rodinou.